Friday, February 8, 2013
Alp Bora Quartet
By acd @ 8:09 AM :: 1671 Views ::


Alp Bora Quartet

 

Gitar-San: Alp Bora

Keman: Julia Pichler

Cello: Lukas Lauermann

Perküsyon: Soner Tezcan

 

 

Çalışmalarını Viyana’da sürdüren başarılı caz sanatçısı Alp Bora, eserlerinde Anadolu’nun zengin müzik mirasından etkileri sıkça hissettiriyor. Bu ezgileri caz ile harmanlayarak oluşturduğu tarzıyla Ankaralı müzikseverlere unutulmaz bir performans sergileyecek.

 


Gitarist Alp Bora, İstanbul´da doğdu, Ankara’da ve Bağdat´ta büyüdü. 1998 yılından beri Viyana´da yaşıyor. 2002 yılında kurduğu grubu Nim Sofyan, 2004 yılında Avusturya Dünya Müzikleri ödülüne layık görüldü. O tarihten bu yana ülkeyi temsilen yirminin üzerinde ülkede sahne aldı. 2008 yılından beri Türkiye’de de konserler vermektedir.

Nim Sofyan´ın dışında sanatçının kendi adıyla bir üçlüsü ve bu üçlüyle bir albümü de bulunmaktadır. Bu ekiple Avrupa´nın çeşitli ülkelerinde ve Rusya’da bir çok uluslararası festivalde sahne almıştır. Sanatçı aynı zamanda Viyana´da her sene Ekim ayında yapılan Selam Orient isimli festivalin organizasyonunda çalışmaktadır. 2010 Ocak ayında Avrupa´nın en prestijli caz kulüplerinden sayılan Porgy & Bess’te Step Across the Border: Turkey adında 10 günlük bir festivali hayata geçirmiştir.